List biskupa opolskiego na wielki post 2024

18 lutego 2024

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Liturgia I Niedzieli Wielkiego Postu odnosi nas do dni Noego, kiedy budowana była arka. Wówczas – czytamy w Księdze Rodzaju – ziemia popsuła się w oczach Bożych, wielka była niegodziwość ludzi na ziemi, pełna wykroczeń przeciwko Bogu (por. 5,5.11). Uratowanych zostało zaledwie osiem dusz, Noe i jego rodzina.

CZYTAJ LIST BISKUPA OPOLSKIEGO

Komunikat Biskupów Pomocniczych

20 lipca 2023

Drodzy Diecezjanie!
W ostatnich miesiącach wierni naszej diecezji z ogromną troską słuchali informacji o problemach zdrowotnych biskupa Andrzeja Czai i gorąco modlili się w jego intencji. Bardzo dziękujemy za to wielkie wsparcie modlitewne.

Pragniemy poinformować wszystkich Diecezjan, że 19 lipca br. w Warszawie biskup został poddany długo oczekiwanej operacji transplantacji wątroby, która przebiegła pomyślnie. W przypadku przeszczepu kluczowe są najbliższe dni, dlatego nadal bardzo prosimy o modlitwę w intencji biskupa Andrzeja.

biskupi pomocniczy Rudolf i Waldemar

Odezwa Biskupa Opolskiego w związku z tegorocznymi święceniami kapłańskimi

21 maja 2023

Drodzy Diecezjanie, w dzisiejszą uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, gdy radujemy się perspektywą otwartego dla nas nieba, chcę zapowiedzieć tegoroczne święcenia prezbiteratu. To ważne wydarzenie w życiu naszego Kościoła, które napełnia serca radością i wdzięcznością Bogu. Będzie mieć miejsce w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli w najbliższą sobotę, 27 maja br. W tym dniu następujących ośmiu diakonów, absolwentów Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego zostanie ustanowionych kapłanami diecezji opolskiej:
1. Daniel BUBIK z parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie,
2. Denis GACH z parafii św. Jakuba Apostoła w Mechnicy,
3. Patryk KONTNY z parafii św. Marii Magdaleny w Racławiczkach,
4. Paweł KUCHTA z parafii św. Michała Archanioła w Prudniku,
5. Marcin KUJAWA z parafii św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy,
6. Krystian NOWAK z parafii Nawiedzenia NMP w Łowkowicach,
7. Krzysztof RENCHEN z parafii Bożego Ciała w Oleśnie,
8. Marcin ZALEWSKI z parafii bł. Czesława w Opolu.

Czytaj więcej...

Przewodniczący KEP: Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć dziedzictwa Jana Pawła II

11 marca 2023

Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu w związku z publikacjami dotyczącymi metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.

PRZECZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

Materiały formacyjne dla rodzin - na nowy rok liturgiczny

01 grudnia 2022

W trosce o duchowy rozwój wiernych, na nowy rok duszpasterski - przeżywany pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy” - zostały przygotowane dodatkowe materiały formacyjne dla rodzin. Katechezy mają przybliżać świeckim tematykę Kościoła, a jednocześnie umacniać ich więź małżeńską i rodzinną, jak również prowadzić rodziny do coraz większego zaangażowania się w życie Kościoła powszechnego i parafialnego. Rozważania zostały przygotowane na poszczególne niedziele w ciągu całego roku. Każdy miesiąc posiada swoje hasło przewodnie, zaś poszczególnie tematy są jego rozwinięciem. Konspekt składa się z 3 części: wprowadzenia (najczęściej jest to nauczanie Kościoła na dany temat); „do refleksji” (rozważania pogłębiające nauczanie Kościoła) oraz „zadanie” (konkretna propozycja działań). Materiały są bezpłatne i zostały przygotowane w wersji elektronicznej i są gotowe do pobrania.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ MATERIAŁY

Komunikat Przewodniczącego konferencji Episkopatu Polski

18 listopada 2022

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,
W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu.Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia, wpisują się to w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym.

PRZECZYTAJ CAŁY KOMUNIKAT EPISKOPATU POLSKI

PRZECZYTAJ STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH