Objawienie Paskie - Epifania
· Daniel dnia 05 styczeń 2013
w. Augustyn zwyk mawia, e Objawienie Paskie to bliniacza uroczysto Boego Narodzenia. Na Wschodzie Epifania obchodzona bya ju w III w., o czym wspomina chociaby Klemens Aleksandryjski (+212 r.). W Kociele nie tylko polskim Objawienie Paskie nazywane jest witem Trzech Krli.

W Kociele tego dnia wici si wod ( w Jerozolimie ju od VI w ), zoto i kadzido (od XV/XVI w. ), a take kred ( od XVIII w. ). Chrzecijanie, znaczc powicon kred odrzwia swoich mieszka, prosz Chrystusa o bogosawiestwo, a take publicznie wyznaj swoj wiar. Napis "K (C) + M + B + biecy rok" jest rnie interpretowany: "Kasper, Melchior, Baltazar", Christus manisionem benedicat ("Niech Chrystus mieszkanie bogosawi") czy Christus multorum benefactor ("Chrystus dobroczyc wielu"). Zwyczaj niewtpliwie nawizuje do Ksigi Wyjcia (11,1-13,16), kiedy to Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwi baranka paschalnego.

Nowy Rok 2013!
· Daniel dnia 31 grudzień 2012
SZCZʦLIWEGO NOWEGO ROKU
BOEGO BOGOSAWIESTWA
NA TEN CZAS

yczenia Boonarodzeniowe
· Daniel dnia 23 grudzień 2012

Szopka Boonarodzeniowa naszego parafianina
· Daniel dnia 21 grudzień 2012
Tradycja konstruowania szopek wywodzi si z kultu betlejemskiego bka, miejsca narodzin Zbawiciela, czczonego od wiekw przez cay chrzecijaski wiat.

Prcz szopek tworzonych w kocioach czy na rynkach miast moemy znale pereki w zakamarkach domw. Tak jak na przykad szopka naszego parafianina.

Autorem szopki Bonarodzeniowej prezentowanej na zdjciach jest Grzegorz Mejun (byy ministrant, lektor, a obecnie szafarz ). Szopka stoi na komodzie a zdjcia pokazuj j w "nocnej scenerii" jak i te podczas "dnia" .

ZOBACZ ZDJCIA SZOPKI BOONARODZENIOWEJ

Moe i Ty podzielisz si swoj szopk? Zapraszamy wszystkich naszych parafian do nadsyania zdj swoich szopek na adres szopka@alfsoft.net. Prosimy poda autora szopki wysyajc zdjcia.
Zdjcia zostan udostpnione 02.01.2013r.

Spowied przedwiteczna
· Daniel dnia 17 grudzień 2012

Od rody okazja do sakramentu pokuty przed witami Boego Narodzenia.

Od rody do pitku: 6.00 – 8.00 oraz 16.30 – 18.00

Sobota: 10.30 – 12.00 oraz 15.30 – 18.00

W Wigili: 6.00 – 9.00 oraz 14.00 – 16.00

Prosimy nie odkada spowiedzi na ostatni dzie

Adwentowy Jarmark w Drenie
· Daniel dnia 16 grudzień 2012
Jarmark Boonarodzeniowy w Drenie to jedno z najpikniejszych wydarze w Drenie w cigu roku. Trwa on przez cay okres adwentu, to znaczy od ostatnich dni listopada do samego Boego Narodzenia. Jest to najstarszy jarmark adwentowy w Niemczech. Drezdeczycy nazywaj go "Striezelmarkt", od sowa Striezel (strucla), czyli tradycyjnego wypieku witecznego. Na jarmarku usysze moemy rozmaite jzyki, co wiadczy o jego wielkiej popularnoci take w innych krajach.

Chtnie odwiedzaj go turyci z Polski, Czech, Rosji w tym take i nasza grupa parafian tam przybya 15 grudnia 2012r. Wraz z przewodnikiem zwiedzilimy Stare Miasto oraz poznalimy jego histori.

Tradycyjnym trunkiem podawanym na jarmarku jest oczywicie grzane wino lub smakowity mid pitny, ktry rozgrzewa nas w ten chodny i wilgotny dzie.

ZOBACZ ZDJCIA Z JARMARKU ADWENTOWEGO W DRENIE

Uroczystoci odpustowe
· Daniel dnia 10 grudzień 2012
Przeywalimy w tym tygodniu Uroczystoci Odpustowe ku czci w. Mikoaja. Finaem bya uroczysta Suma Odpustowa, ktra rozpocza si o godz. 10.30 i bya transmitowana za porednictwem Radia PLUS Opole. Kazania odpustowe wygosi ks. Krzysztof Faber – Dyrektor Diecezjalnego Radia PLUS Opole.

Dziki transmisji radiowej moglimy zarchiwizowa nagrania ze Mszy w. oraz z wczeniejszych wystpie radiowych. Serdecznie zapraszamy do posuchania nagra umieszczonych na naszej stronie. Kliknij tutaj i posuchaj nagra z czasu odpustu.

ZOBACZ ZDJCIA Z UROCZYSTOCI ODPUSTOWYCH