Polecamy
Zaproszenia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Wizyta w kopalni soli w Wieliczce
dodał:
· Daniel dnia 13 kwiecień 2015
W sobotę 11.04.2015 r. nasza schola parafialna wraz ze swoim opiekunem odwiedziła zabytkową Kopalnię soli w Wieliczce. Po podziemnym spacerze na głębokości 130 m odwiedziła w przededniu Święta Bożego Miłosierdzia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, w którym o godz. 15.00 wraz z licznie zgromadzonymi pielgrzymami pomodliła się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po wrażeniach dla ciała i ducha oczywiście nie mogło zabraknąć McDonalda.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z KOPALNI SOLI W WIELICZCEDrukuj
Wigilia Paschalna
dodał:
· Daniel dnia 09 kwiecień 2015
W Wielką Sobotę, po zapadnięciu zmroku, rozpoczyna się w liturgii świętowanie największego wydarzenia w dziejach świata - zmartwychwstania Chrystusa. Dokonuje się to przez sprawowanie bardzo uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej. Na jej wielkanocny charakter wskazuje już biała barwa szat liturgicznych.

Ważną częścią Liturgii Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna. Dawniej większość chrześcijan w tej właśnie chwili przyjmowała chrzest. Dziś, po błogosławieństwie wody, odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne i modlimy się za tych, którzy przyjmują ten sakrament. Z zapalonymi świecami wyrzekamy się grzechu, wszystkiego, co prowadzi do zła oraz szatana, głównego sprawcy grzechu, a następnie wyznajemy wiarę w Ojca, Syna i Ducha Świętego, Kościół, obcowanie świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne.

Nasze chrześcijaństwo to nie deklaracja i odświętne pobożne praktyki, to codzienne życie w jedności z Bogiem. Wyrazem tej jedności jest Komunia św. Zmartwychwstały Chrystus żyje. Tu i teraz jest z nami i pragnie umacniać nas swoim ciałem. Umacniać nas byśmy trwali w prawdziwym chrześcijaństwie.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIGILII PASCHALNEJDrukuj
Wielki Piątek
dodał:
· Daniel dnia 05 kwiecień 2015
Współczesne nabożeństwo Wielkiego Piątku sprawowane jest po południu - ustalenia wskazują bowiem, że Jezus umarł około godziny piętnastej naszego czasu. Tego dnia nie odprawia się mszy. Po podejściu do ołtarza kapłani w czerwonych szatach, przypominających o ofierze krwi, klękają lub padają na twarz i modlą się w milczeniu. Po chwili rozpoczyna się liturgia słowa. Po odczytaniu fragmentu proroctw mesjańskich z Księgi Izajasza, zapowiadających mękę Sługi Pańskiego (Iz 52,13-53,12), i nowotestamentowego urywka, który tłumaczy istotę zbawienia (Hbr 4,14-16; 5,7-9) - wierni wysłuchują bardzo obszernego opisu męki, zaczerpniętego z Ewangelii według św. Jana (J 18,1-19,42). Na zakończenie odmawiana jest dawna, uroczysta modlitwa powszechna, obejmująca wszystkie stany Kościoła i cały świat.

Kolejną częścią wielkopiątkowego nabożeństwa jest adoracja krzyża. Do świątyni wnosi się przykryty tkaniną krzyż z wizerunkiem umęczonego Chrystusa. Przy wtórze antyfony, podkreślającej związek męki ze zbawieniem, kapłan odsłania najpierw wierzchołek, później prawe ramię i ostatecznie cały krzyż. Księża, a następnie wszyscy wierni podchodzą do krzyża, aby przez przyklęknięcie i symboliczny pocałunek wyrazić osobiste przyjęcie odkupienia. Całości towarzyszy śpiew tradycyjnych pieśni. Po zakończeniu adoracji i obrzędach komunii Najświętszy Sakrament w procesji przenosi się do tzw. grobu. Zwyczaj budowania grobu wywodzi się z Jerozolimy, gdzie wierni gromadzili się w kolejnych miejscach, związanych z męką Chrystusa - aż po miejsce pośmiertnego spoczynku. Udokumentowane ślady istnienia tego obrzędu w Polsce pochodzą z XIII wieku; znany jest on również w Austrii i w Bawarii. Początkowo w grobie składano krzyż przykryty czerwonym ornatem; w latach późniejszych umieszczano tam figurę Jezusa. Najistotniejsze jest wszakże wystawienie monstrancji z Hostią, okrytej białym, przezroczystym welonem. Przeniesienie Eucharystii przypomina zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa. Ostatnia modlitwa przy grobie wskazuje jednak nadzieję: Chryste, nasze Zmartwychwstanie i Życie, podźwignij nas z grobu grzechów".


ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIELKIEGO PIĄTKUDrukuj
Życzenia Wielkanocne
dodał:
· Daniel dnia 04 kwiecień 2015


Drukuj
Wielki Czwartek
dodał:
· Daniel dnia 04 kwiecień 2015
Uroczystą Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Czwartek, rozpoczęliśmy obchód Świętego Triduum Paschalnego, czyli trzech świętych dni naszej wiary, w czasie których nie tylko rozważamy i wspominamy, ale przede wszystkim uobecniamy, wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Mocą Sakramentalnych znaków, wydarzenia Wieczernika, Golgoty i Wielkiej Nocy stają się obecne wśród nas.

Wielki Czwartek to także dzień kapłański, otaczaliśmy modlitwą naszych kapłanów, kapłanów naszego dzieciństwa, a także zmarłych kapłanów. Serdecznie dziękujemy za wszelkie życzenia i modlitwę w naszej intencji.

Po Mszy Świętej w procesji przenieśliśmy Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, do ciemnicy, czyli symbolicznej kaplicy adoracji, na pamiątkę pojmania i uwięzienia Chrystusa.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIELKIEGO CZWARTKUDrukuj
Niedziela Palmowa
dodał:
· Daniel dnia 04 kwiecień 2015
W Niedzielę Palmową, inaczej zwaną też Niedzielą Męki Pańskiej, obchodzimy dwa ważne wydarzenia. Pierwsze to triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Miasta Świetego Jeruzalem, którego pamiątką jest poświęcenie gałązek palmowych i procesja z nimi. Drugie ważne wydarzenie to wspomnienie Męki Pańskiej.

W ten dzień czyta się w kościołach opis Męki Chrystusa, kolejno w poszczególnych latach, wg św. Mateusza, Marka, Łukasza. Natomiast opis Męki według św. Jana czyta się zawsze w Wielki Piątek.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z NIEDZIELI PALMOWEJDrukuj
Biskupi do kapłanów: Dzielmy się z wiernymi odpowiedzialnością za Kościół
dodał:
· Daniel dnia 02 kwiecień 2015 ·
Tym, co kojarzy się z życiem zakonnym jest charyzmat. „Twórcze połączenie sakramentalnego urzędu i chryzmatu jest właściwie zadaniem każdego kapłana, nie tylko zakonnego” – piszą biskupi w liście na Wielki Czwartek. Zachęcają duchownych do budzenia w wiernych współodpowiedzialności za Kościół.
„Wszyscy potrzebujemy duchowego powrotu do Wieczernika. Do miejsca, w którym w Wielki Czwartek Chrystus podzielił się z Apostołami swoją świętością. To ona ma być naszą chrześcijańską i kapłańską tożsamością” – piszą biskupi do kapłanów w liście na Wielki Czwartek. Pierwszy dzień Triduum Sacrum obchodzony jest jako wspomnienie ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w katedrach księża odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.W kontekście Roku Życia Konsekrowanego, biskupi dziękują za rozmaitą posługę i świadectwo życia kapłanom zakonnym, a także pozostałym osobom konsekrowanym. „Ich wieloraka posługa i ofiarna obecność w polskim Kościele silnie wspiera nasza kapłańską misję” – podkreślają.
List biskupów do kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku kończą życzenia głębokiego przeżycia Triduum Paschalnego i Niedzieli Bożego Miłosierdzia.


Czytaj więcej 38 czytań Drukuj
Zaproszenia

FATIMA - SANTIAGO DE COMPOSTELA - NAZARE TOMAR - ALCOBACA - BATALHA - BRAGA – LIZBONA
Zobacz gazetkę


Tajemnice parafii


Filmoteka


ZOBACZ WSZYSTKIE FILMY


Polecamy


POSŁUCHAJ RADIA

454,414 unikalnych wizyt


UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglšdarki oznacza zgodę na to