Polecamy
Zaproszenia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Spowiedź w Wielkim Tygodniu
dodał:
· Daniel dnia 28 marzec 2015


Drukuj
Droga Krzyżowa ulicami miasta
dodał:
· Daniel dnia 30 marzec 2015
Parafianie z kościołów św. Mikołaja, św. Jana Chrzciciela, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Matki Bożej wyszli piątkowym wieczorem na ulice Raciborza. Poszczególne nabożeństwa Drogi Krzyżowej kierowały się do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie zorganizowano czuwanie w intencji Światowych Dni Młodzieży.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DROGI KRZYŻOWEJzobacz również: FOTOREPORTAŻ Z DROGI KRZYŻOWEJ NA NOWINY.PL


Drukuj
Pierwsza spowiedź
dodał:
· Daniel dnia 20 marzec 2015
W życiu chrześcijanina regularna spowiedź jest wyrazem postawy pokutnej i stanowi istotny element dojrzewania w wierze, nadziei i miłości. Ważna dla człowieka i jego późniejszego stosunku do Boga jest pierwsza spowiedź święta. Dla 9-letniego dziecka, przygotowującego się do Pierwszej Komunii św., stanowi ona wielkie przeżycie, istotne dla jego duchowego wzrostu.

Dobrze przeprowadzony rachunek sumienia jest podstawą do właściwego przyjęcia daru łaski rozgrzeszenia. Dlatego rodzice mogą w trakcie jego rozwoju owocnie pomóc ucząc dziecko, jak powinno przygotować się do spowiedzi. Oni najlepiej znają psychikę i postępowanie swojego dziecka, mogą więc przypomnieć mu wszelkie jego niewłaściwe zachowania.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIERWSZEJ SPOWIEDZIDrukuj
Czy pójdę na Rekolekcje Wielkopostne?
dodał:
· Daniel dnia 15 marzec 2015 ·
W czasie czterdziestu dni Wielkiego Postu warto zaplanować czas rekolekcji, czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i zamyślić. Spotkać Boga i spotkać się sam na sam ze sobą. Trzeba wyjść na pustynię, bo tam jest cisza, spokój i milczenie. Wtedy można usłyszeć siebie.

A może właśnie tegoroczne nauki rekolekcyjne będą dla mnie swoistą pustynią, powrotem do źródeł?
Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas. To czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione… Kościół naucza i przygarnia wszystkie owieczki rozproszone na całym świecie.

ZOBACZ PLAN REKOLEKCJI


Czytaj więcej 36 czytań Drukuj
Skarbonki jałmużny wielkopostnej
dodał:
· Daniel dnia 22 luty 2015
Od Wielkanocy dzieli nas 40 dni licząc od Środy Popielcowej. Ten duchowy dystans ma wszystkich wiernych, w tym także dzieci i młodzież, przygotować do lepszego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Z myślą o młodym pokoleniu diecezjalna Caritas przygotowała po raz 20-ty skarbonki jałmużny wielkopostnej. Papierowa skarbonka ma przypominać o umiejętności dzielenia się, ma zachęcać do stawiania czoła pokusie zachłanności. Praktykowanie jałmużny ma pomagać w myśleniu o Bogu, od którego wszystko otrzymaliśmy i zwracać serca ku bliźnim, którzy nas potrzebują.

Podobnie jak w roku ubiegłym prosimy o ofiarowanie jałmużny postnej dla niepełnosprawnych i chorych dzieci. Pieniądze przekażemy na działalność Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Opolu przy ul. Mickiewicza 5. Od niespełna 20 lat placówka rehabilituje rocznie pół tysiąca dzieci, w wieku od 1 miesiąca do 18 roku życia.

Wielkie Bóg zapłać osobom angażującym się w ten dar.


Drukuj
Wielki Post
dodał:
· Daniel dnia 21 luty 2015
W okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę. Liturgia tego okresu jest dość wyciszona. Dominującym kolorem szat liturgicznych jest fiolet. Z obrzędów Mszy świętej znika uroczysty hymn "Chwała na wysokości Bogu" (śpiewany jedynie w czasie przypadających w Wielkim Poście uroczystości, np. św. Józefa - 19 marca, czy Zwiastowania Pańskiego - 25 marca) oraz radosna aklamacja "Alleluja" (nawet w uroczystości i święta) śpiewana przed odczytaniem fragmentu Ewangelii (zastępuje ją aklamacja "Chwała Tobie, Królu wieków" albo "Chwała Tobie, Słowo Boże"). Zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami, zaś gra na instrumentach muzycznych dozwolona jest tylko w celu podtrzymania śpiewu. Z rzadka także odzywają się dzwony. Jedynym wyjątkiem od tych ostatnich zastrzeżeń jest IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare (łac. "Wesel się" - od pierwszych słów introitu). W okresie Wielkiego Postu zabroniony jest udział w zabawach. Organizuje się także zwykle kilkudniowe rekolekcje, które mają pomóc w dobrym przeżyciu tego czasu. W wielu kościołach zachował się zwyczaj ustawiania krzyża, przy którym można klęknąć i ucałować rany Chrystusa. Zwykle stoją przy nim świece i kwiaty.

Zmiany następują także w Liturgii Godzin. W Godzinie Czytań w niedziele nie odmawia się hymnu "Ciebie, Boga, wysławiamy". W formułach rozpoczynających każdą Godzinę oraz w kilku innych częściach (np. responsoriach) opuszcza się radosne "Alleluja".

Zmieniają się także przepisy dotyczące wspomnień obowiązkowych i dowolnych. Obchodzi się je jako tzw. wspomnienie dodatkowe. Oznacza to, że w liturgii Mszy św. można odmówić kolektę z tego wspomnienia. W Liturgii Godzin natomiast w Godzinie Czytań, obok dwóch czytań z dnia bieżącego, dodaje się trzecie - ze wspomnienia i kończy Godzinę modlitwą o świętym. W Jutrzni i Nieszporach używa się tekstów z dnia bieżącego, po modlitwie końcowej dodaje się jeszcze antyfonę o świętym i drugą modlitwę ze wspomnienia. Zachowuje się fioletowy kolor szat liturgicznych. W soboty nie obchodzi się wspomnienia Najświętszej Maryi Panny.


Drukuj
Schola w kinie Bałtyk
dodał:
· Daniel dnia 17 luty 2015
Ostatnim punktem naszych feryjnych szaleństw był film "Pingwiny z Madagaskaru", który obejrzeliśmy w naszym raciborskim kinie Bałtyk. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy... ferie minęły nam bardzo szybko na wspólnej zabawie i szaleństwach. Pora brać się do ciężkiej pracy.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z KINA BAŁTYKDrukuj
Zaproszenia

FATIMA - SANTIAGO DE COMPOSTELA - NAZARE TOMAR - ALCOBACA - BATALHA - BRAGA – LIZBONA
Zobacz gazetkę


Tajemnice parafii


Filmoteka


ZOBACZ WSZYSTKIE FILMY


Polecamy


POSŁUCHAJ RADIA

442,579 unikalnych wizyt


UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglšdarki oznacza zgodę na to