Polecamy
Zaproszenia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Skarbonki jałmużny wielkopostnej
dodał:
· Daniel dnia 22 luty 2015
Od Wielkanocy dzieli nas 40 dni licząc od Środy Popielcowej. Ten duchowy dystans ma wszystkich wiernych, w tym także dzieci i młodzież, przygotować do lepszego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Z myślą o młodym pokoleniu diecezjalna Caritas przygotowała po raz 20-ty skarbonki jałmużny wielkopostnej. Papierowa skarbonka ma przypominać o umiejętności dzielenia się, ma zachęcać do stawiania czoła pokusie zachłanności. Praktykowanie jałmużny ma pomagać w myśleniu o Bogu, od którego wszystko otrzymaliśmy i zwracać serca ku bliźnim, którzy nas potrzebują.

Podobnie jak w roku ubiegłym prosimy o ofiarowanie jałmużny postnej dla niepełnosprawnych i chorych dzieci. Pieniądze przekażemy na działalność Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Opolu przy ul. Mickiewicza 5. Od niespełna 20 lat placówka rehabilituje rocznie pół tysiąca dzieci, w wieku od 1 miesiąca do 18 roku życia.

Wielkie Bóg zapłać osobom angażującym się w ten dar.


Drukuj
Wielki Post
dodał:
· Daniel dnia 21 luty 2015
W okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę. Liturgia tego okresu jest dość wyciszona. Dominującym kolorem szat liturgicznych jest fiolet. Z obrzędów Mszy świętej znika uroczysty hymn "Chwała na wysokości Bogu" (śpiewany jedynie w czasie przypadających w Wielkim Poście uroczystości, np. św. Józefa - 19 marca, czy Zwiastowania Pańskiego - 25 marca) oraz radosna aklamacja "Alleluja" (nawet w uroczystości i święta) śpiewana przed odczytaniem fragmentu Ewangelii (zastępuje ją aklamacja "Chwała Tobie, Królu wieków" albo "Chwała Tobie, Słowo Boże"). Zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami, zaś gra na instrumentach muzycznych dozwolona jest tylko w celu podtrzymania śpiewu. Z rzadka także odzywają się dzwony. Jedynym wyjątkiem od tych ostatnich zastrzeżeń jest IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare (łac. "Wesel się" - od pierwszych słów introitu). W okresie Wielkiego Postu zabroniony jest udział w zabawach. Organizuje się także zwykle kilkudniowe rekolekcje, które mają pomóc w dobrym przeżyciu tego czasu. W wielu kościołach zachował się zwyczaj ustawiania krzyża, przy którym można klęknąć i ucałować rany Chrystusa. Zwykle stoją przy nim świece i kwiaty.

Zmiany następują także w Liturgii Godzin. W Godzinie Czytań w niedziele nie odmawia się hymnu "Ciebie, Boga, wysławiamy". W formułach rozpoczynających każdą Godzinę oraz w kilku innych częściach (np. responsoriach) opuszcza się radosne "Alleluja".

Zmieniają się także przepisy dotyczące wspomnień obowiązkowych i dowolnych. Obchodzi się je jako tzw. wspomnienie dodatkowe. Oznacza to, że w liturgii Mszy św. można odmówić kolektę z tego wspomnienia. W Liturgii Godzin natomiast w Godzinie Czytań, obok dwóch czytań z dnia bieżącego, dodaje się trzecie - ze wspomnienia i kończy Godzinę modlitwą o świętym. W Jutrzni i Nieszporach używa się tekstów z dnia bieżącego, po modlitwie końcowej dodaje się jeszcze antyfonę o świętym i drugą modlitwę ze wspomnienia. Zachowuje się fioletowy kolor szat liturgicznych. W soboty nie obchodzi się wspomnienia Najświętszej Maryi Panny.


Drukuj
Schola w kinie Bałtyk
dodał:
· Daniel dnia 17 luty 2015
Ostatnim punktem naszych feryjnych szaleństw był film "Pingwiny z Madagaskaru", który obejrzeliśmy w naszym raciborskim kinie Bałtyk. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy... ferie minęły nam bardzo szybko na wspólnej zabawie i szaleństwach. Pora brać się do ciężkiej pracy.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z KINA BAŁTYKDrukuj
Kulig scholi z ministrantami
dodał:
· Daniel dnia 14 luty 2015
W trzecim dniu feryjnych szaleństw nasza schola dziecięca postanowiła skorzystać z zaproszenia ks. Grzegorza i wraz z opiekunem i ministrantami udała się na kulig. Niestety białego szaleństwa nie było za wiele, ale i tak bardzo dużo frajdy dała nam przejażdżka wozami oraz grill na świeżym powietrzy. Przed nami już tylko niestety jedna feryjna niespodzianka w sobotę...


ZOBACZ ZDJĘCIA Z KULIGUDrukuj
Schola w H2O Ostróg
dodał:
· Daniel dnia 10 luty 2015
W drugim dniu feryjnych szaleństw nasza parafialna schola dziecięca postanowiła odwiedzić H2O Ostróg. Po wodnych szaleństwach oczywiście nie mogło zabraknąć uzupełniania kalorii...


ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIZYTY NA BASENIEDrukuj
Wizyta Scholi na lodowisku
dodał:
· Daniel dnia 09 luty 2015
W poniedziałek drugiego tygodnia ferii, po leniwym pierwszym tygodniu, do intensywnego spędzania czasu, wolnego od szkoły, wzięła się schola. Na początek tygodnia postanowiła spędzić czas wraz ze swoim opiekunem ks. Piotrem na lodowisku. Aby kalorii nie ubyło za dużo, po lodowisku postanowiła zjeść małe co nieco w Raciborskim McDonaldzie. To dopiero początek naszych feryjnych szaleństw...

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIZYTY NA LODOWISKUDrukuj
Koncert Kolęd
dodał:
· Daniel dnia 24 styczeń 2015
XIV Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych rozpoczął się 6 grudnia o godz. 18.00. Przed zgromadzoną w świątyni publicznością zaprezentowali się byli i obecni członkowie prowadzonego przez Elżbietę Biskup zespołu MIRAŻ. Zarówno młodzież, jak i goście specjalni - Adrianna Górka, Hania Hołek, Dawid Kartaszewicz, Marzena Korzonek, Roksana Lewak, Hania Hołek i Ania Wyszkoni oczarowali wszystkich zebranych.

za: nowiny.pl

ZOBACZ ZDJĘCIA Z KONCERTU KOLĘD
www.nowiny.plDrukuj
Zaproszenia

FATIMA - SANTIAGO DE COMPOSTELA - NAZARE TOMAR - ALCOBACA - BATALHA - BRAGA – LIZBONA
Zobacz gazetkę


Tajemnice parafii


Filmoteka


ZOBACZ WSZYSTKIE FILMY


Polecamy


POSŁUCHAJ RADIA

429,814 unikalnych wizyt


UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglšdarki oznacza zgodę na to