Polecamy
Zaproszenia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Słowo Biskupa Opolskiego z okazji 25-lecia reaktywowania Caritas DO
dodał:
· Daniel dnia 16 listopad 2014
Drodzy Diecezjanie,

autor Księgi Przysłów w odczytanym przed chwilą poemacie o kobiecie dzielnej, wśród wielu przymiotów, które sławią jej geniusz, wylicza wrażliwość na potrzeby najsłabszych: „Otwiera dłoń ubogiemu, do nędzarza wyciąga swe ręce”. Postawa kobiety jest przeciwień-stwem tego, co obserwujemy w zachowaniu trzeciego sługi z dzisiejszej Ewangelii, który otrzymawszy od Boga talent, dar, zatrzymuje go tylko dla siebie i ukrywa, zakopując w zie-mi. Postawa otwartości na drugich, dzielenia się, pomagania innym posiada w Biblii i w Ko-ściele długą i utrwaloną tradycję. Przykładem tego, że miłość bliźniego przynależy do natu-ry Kościoła i jest jego niezbywalnym zadaniem, było ustanowienie siedmiu diakonów. Wraz z utworzeniem ich Kolegium, posługa miłości bliźniego, spełniana zbiorowo i w sposób zorganizowany, została wprowadzona do fundamentalnej struktury Kościoła. Również Kościół opolski zachowuje stałą świadomość, że nie może zaniedbać posługi miłości, tak jak nie może zaniedbać sakramentów i Słowa. Zakres tej posługi, jej intensywność i skuteczność są oczywiście uzależnione od uwarunkowań epoki, w jakiej przychodzi ją realizować.

PRZECZYTAJ CAŁY LISTDrukuj
Nasze fotonowości
dodał:
· Daniel dnia 09 listopad 2014
Serdecznie zapraszamy do naszej galerii, gdzie zostały umieszczone ostatnio przeżywane przez nas chwile uwiecznione w zdjęciach. Również znajdują się tam starsze fotorelacje, do których obejrzenia także zachęcamy.


ZOBACZ NOWE FOTORELACJE W NASZEJ GALERII


Drukuj
Odpusty za zmarłych
dodał:
· Daniel dnia 31 październik 2014
Uroczystość Wszystkich Świętych skłania nas do szczególnej modlitwy za zmarłych, ale w tym czasie można uzyskać także odpusty dla nich. Jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK 1471).

Aby zyskać odpust należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i pomodlić się za zmarłych oraz spełnić stałe warunki odpustu: być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć w danym dniu Komunii św., zachować wolność od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i odmówić modlitwę “Wierzę w Boga”, modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo"). W samym dniu 2 listopada - przy zachowaniu tych samych warunków - również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga".


Drukuj
Tajemnice różańca
dodał:
· Daniel dnia 04 październik 2014
Zapraszamy wszystkich na modlitwę różańcową od poniedziałku do soboty o godz. 17.30, a w Niedzielę o 16.30

Cały różaniec jest właściwie nieustającą tajemnicą zwiastowania. Nawet rozważając o Ogrodzie Oliwnym, o Golgocie i zmartwychwstaniu, stale powtarzamy słowa zwiastowania: "Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą". Różaniec jest tajemnicą Boga, który wkracza w życie Maryi, który Ją wybiera, powołuje na Najświętszą Matkę i na zawsze łączy z Jezusem. Wszystkie inne tajemnice to przecież dalszy ciąg tajemnicy wkraczającego w ludzki świat naszego Stwórcy. Mamy świadomość, że słowa Archanioła "Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą" były prorocze. Matka Boża żyła bowiem w świecie Heroda i jego żołdaków, samolubnych gospodarzy, zamykających przed Nią gospody w Betlejem. Żyła w świecie faryzeuszów, Piłatów, w cywilizacji, gdzie kobieta nie znaczyła wiele. A jednak łaska, którą otrzymała od Boga, była potężniejsza od wszystkich Jej przeciwników i wszelkich trudów Jej kobiecego życia. Słowa pozdrowienia "Pan z tobą" powtarza dziś Bóg do każdego z nas, ponieważ wszystkich powołuje i obdarowuje łaską. Człowiek może się tej łaski przestraszyć. Ale może też wykrzesać z siebie szczególnego rodzaju odwagę. Do każdego z nas bowiem, tak jak kiedyś do Maryi, skierowane są słowa: Nie bój się, bo znalazłeś łaskę u Boga.

Ile razy odmawiamy różaniec, tylekroć dotykamy tajemnicy zwiastowania, w której Bóg wkracza w życie Maryi, a także w nasze własne życie. To On powołuje nas do wiary, On dodaje nam otuchy...


CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ NA WWW.ROZANIEC.DOMINIKANIE.PL


Drukuj
Sieć spotkania - orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
dodał:
· Daniel dnia 21 wrzesień 2014 ·
„Sieć cyfrowa może być miejscem bogatym w wartości ludzkie, nie siecią przewodów, lecz ludzkich osób” – czytamy w orędziu papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W Polsce jest on obchodzony w niedzielę 21 września.

Czytaj więcej 261 czytań Drukuj
Prudnicki Rok Prymasowski
dodał:
· Daniel dnia 19 wrzesień 2014
6 października 1954 roku w godzinach nocnych do klasztoru Franciszkanów w Prudniku zostaje przewieziony przez komunistyczne władze Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Po 16 dniach więzienia w Rywałdzie i rocznym pobycie w Stoczku Warmińskim, na kolejny ponad roczny pobyt przeznaczony jest Klasztor Franciszkanów należący do Prowincji Świętej Jadwigi. Bracia wcześniej, bo 1 października zostają wyrzucenia z klasztoru i przewiezieni do innego klasztoru w Borkach Wielkich.

Świadomi wielkiego znaczenia niezłomnej postawy Prymasa Tysiąclecia dla Ojczyzny i Kościoła oraz wagi miejsca gdzie przebywamy, pragniemy wraz z Diecezją Opolską oraz władzami samorządowymi, zaprosić serdeczne na inaugurację Prudnickiego Roku Prymasowskiego.


ZOBACZ CAŁY PLAN INAUGURACJI PRUDNICKIEGO ROKU PRYMASOWSKIEGO


Drukuj
Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości
dodał:
· Daniel dnia 26 lipiec 2014
Trwamy w dziękczynieniu za historyczną kanonizację Jana Pawła II, który uczył nas, że święci nie przemijają, lecz pragną naszej świętości. Podejmujemy osobisty i narodowy rachunek sumienia z wierności słowom naszego nowego Świętego. Dlatego na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, przypominamy wezwanie skierowane do Polaków
na początku pontyfikatu: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”. O jakich zagrożeniach mówił papież Polak? Mówił o braku poszanowania
godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, o niegodnych postawach i czynach wynikających z wad narodowych. Mówił także o nadużywaniu alkoholu.


ZOBACZ CAŁY LIST O ABSTYNENCJI


Drukuj
Zobacz gazetkę


Tajemnice parafii


Filmoteka


ZOBACZ WSZYSTKIE FILMY


Polecamy


POSŁUCHAJ RADIA

373,239 unikalnych wizyt


UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglšdarki oznacza zgodę na to